Pazar, Temmuz 21

ABD ve İngiltere’ye gözdağı! Yemen’de Husiler için insan seli: Elinde silahla kürsüden meydan okudu!

Yüzbinlerce Yemenli, ABD ve İngiltere’nin ortak düzenlediği hava saldırılarını protesto etmek amacıyla Cuma namazı sonrası Yemen’in başkenti Sana’daki Sebin Caddesi’nde toplandı. ABD, İngiltere ve İsrail aleyhine sloganların atıldığı protestoda Filistin’e destek de ifade edildi.

“DÜNYA ÇAPINDA MİLYONLUK GÖSTERİ”

Husi askeri sözcüsü Yahya Seri, Sanaa’da düzenlenen protesto ve destek gösterisine ilişkin görüntüleri “milyon dolarlık gösteri” adı altında sosyal medya platformu X’te paylaştı.

Protesto sırasında konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan Husiler Yüksek Siyasi Konseyi üyesi Muhammed Ali el-Husi, elinde otomatik tüfekle ABD ve İngiltere’ye karşı çıkan ülkelere teşekkür etti.

ABD ve İngiliz savaş uçakları, Yemen’in Sana, Hudeyde ve Taiz kentlerinin bazı bölgelerine gece vakti hava saldırıları düzenledi.

Q

KIZILDENİZ’DE NELER OLUYOR?

Yemen’de İran destekli Husiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki olarak 31 Ekim’den itibaren Yemen açıklarında İsrail şirketlerine bağlı olduğunu iddia ettikleri ticari gemileri ele geçirmeye ve bazılarına insansız hava araçları ve füzelerle saldırmaya başladı.

ABD güçleri bu dönemde birkaç kez Yemen’den fırlatılan kamikaze füzelerini ve insansız hava araçlarını düşürdüklerini açıkladı.

Husilerin eylemlerinin ardından birçok gemicilik şirketi Kızıldeniz seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticaretinin güvenliğinin tehlikede olduğu gerekçesiyle, 18 Aralık’ta bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adı verilen çok uluslu bir “deniz görev gücü” oluşturulduğunu duyurdu.

www

31 Aralık’ta Kızıldeniz’de İsrail bağlantılı bir gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesi, ABD helikopterleri tarafından ateş altına alındı.

Husiler, 10 Ocak’ta Kızıldeniz’de bir Amerikan gemisinin İsrail’e destek verdiği gerekçesiyle kamikaze füzeleri ve insansız hava araçlarıyla hedef alındığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), ABD ve Japonya’nın 11 Ocak’ta sunduğu, Kızıldeniz’deki Husi saldırılarına derhal son verilmesi çağrısında bulunan karar taslağını kabul etti.

Küresel ticaretin yaklaşık %12’si, Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan ve Avrupa ile Asya arasında en kısa yolu sunan Süveyş Kanalı üzerinden gerçekleşmektedir.

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
110 hesap yöneticisinden 95'inin yurt dışında olduğu belirlendi110 hesap yöneticisinden 95’inin yurt dışında olduğu belirlendi
Türkiye şehitlerinin yasını tutuyorTürkiye şehitlerinin yasını tutuyor
Sinyallerle birbirlerine saldırdılar!  Çay ocağında kaos vardı...Sinyallerle birbirlerine saldırdılar! Çay ocağında kaos vardı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber