Cumartesi, Temmuz 20

Avrupa’da turistlerin en çok yankesiciliğe uğradığı ülkeler ve şehirler

Avrupa’da turistlerin en çok yankesiciliğe uğradığı ülke İtalya oldu.

Avrupa’da yapılan bir araştırmaya göre, kıtada yabancı ve yerli turistlerin yankesicilik olaylarına en çok maruz kaldığı ülke İtalya oldu.

REKLAM

Özellikle başkent Roma ve yabancı turistlerin en çok zirayet ettiği güzergahlardan Milano küçük çaplı hırsızlıkların en çok yaşandığı şehirler sıralamasında ilk sırayı paylaştı.

İngiltere merkezli ‘Quotezone.co.uk’ adlı internet sitesinin yaptığı son araştırmada Avrupa Yankesicilik Listesi (European Pickpocket Index) ve bu tarz olaylardan korunmak için gerekli önlemlerle ilgili bir rapor açıklandı.

Quotezone şirketinin yabancı ülkelere tatile giden gezginlerin yorumlarına dayanarak yaptığı araştırma sonuçlarına göre yaz döneminde yankesicilik faaliyetlerinin en çok yaşandığı ülke İtalya oldu.

Özellikle başkent Roma’nın en çok turist çeken noktalarından Kolezyum (Flavianus Amfi Tiyatrosu), Trevi “Aşk” Çeşmesi ve Pantheon Tapınağı yankesicilik olaylarının en çok yaşandığı şehir ve mekanlar olarak ön plana çıkıyor.

İtalya’nın Milano şehrinde bulunan Duomo di Milano Katedrali turistlere yönelik küçük hırsızlık olaylarının en çok yaşandığı yerler arasında üst sıralarda yer alırken, Floransa kentindeki ünlü Gallerie degli Uffizi de bu sıralamada liste başını çekti.

Araştırmaya göre İtalya’daki bu tarihi mekanlarda geçtiğimiz sene bin 906 farklı yankesicilik vakası yaşandı. Turistler bu olaylarda ya para çaldırdı, ya da telefon, çanta, kolye, bilezik ve gözlük gibi değerleri eşyalarını kaybetti.

Verilere göre İtalya’ya tatile giden her bir milyon turistin 463’ü yankesiciliğe maruz kalıyor ve bu oran İtalya’yı Avrupa Yankesicilik Listesi’nde zirveye taşıyor.

İlk 5’te Hollanda ve Almanya var

İkinci sırada ise dünyanın ve Avrupa’nın en çok turist çeken ülkesi Fransa yer alıyor. Yankesicilik olayları ülkenin başkenti Paris’te yoğunlaşmış durumda. Verilere göre her bir milyon yabancı turistin 283’ü küçük çaplı hırsızlık olaylarına maruz kalıyor.

Yabancı turistler tarafından dünyada en çok ziyeret edilen şehir olan Paris’in ünlü Eyfel Kulesi’nde çalışanlar, 2015 yılında yankesicilik olaylarının artması sebebiyle greve gitmiş ve söz konusu turistik bölgede sürekli olarak polisin görev yapmasını talep etmişti.

Araştırmaya göre Hollanda, yankesicilik olaylarının Avrupa’da en çok yaşandığı üçüncü ülke konumunda.

Dördüncü sırada Almanya yer alırken ilk 5’in son sırasında, yaz mevsiminde turistlerin deniz, kum, güneş tatili için en çok tercih ettiği Avrupa ülkelerinden Yunanistan bulunuyor.

REKLAM

Türkiye sıralamada ilk 10’da

İspanya listeye altıncı sıradan giriş yaparken, yankesiclik olaylarında ilk sırada yer alan İtalya’ya göre bu Akdeniz ülkesinde 5 kat daha az görülmüş.

Avrupa’da yankesicilik olaylarının en az yaşandığı ülkeler ise milyonda 30 vaka ile İrlanda ve milyonda 18 vaka ile Polonya.

Türkiye ise sıralamada İspanya ve Portekiz’in ardından 8’inci sırada yer alıyor. Türkiye’de özellikle Avrupa’nın en kalabalık şehri olan ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği İstanbul’da yankesicilik olaylarının daha sık yaşandığı görülüyor.

Yankesicilere karşı korunmanın en iyi yolları nelerdir?

Quotezone Kurucusu ve CEO’su Greg Wilson, “Hırsızlık her yerde olabilir ve turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler, yankesici ve hırsızların tatilcilerin cüzdanlarını ve çantalarını hedef almaları için en uygun yerlerdir” diyor:

“Paris’teki Eyfel Kulesi ve Roma’daki Trevi Çeşmesi gibi önemli turistik mekanlar, yoğun şekilde kalabalık insan yığınlarına maruz kaldıkları için yankesiciler açısından popüler yerlerdir.”

REKLAM

Wilson, yankesicilerin hedefi olmamak için özellikle yabancı turistlere pahalı mücevherler gibi değerli eşyalarını oteldeki bir kasada bırakmalarını ve yanlarında yüklü miktarda nakit para taşımamalarını öneriyor. Wilson ayrıca telefonları ve cüzdanları güvende tutmak için fermuarlı ve güvenlik kilidi olan çaprazlama takılabilen çanta veya bir bel çantası ile seyahat etme tavsiyesinde bulunuyor.

Wilson ayrıca değerli taşınabilir kişisel eşyaların asla gözetimsiz bırakılmaması gerektiğini belirtiyor ve ekliyor, “Seyahat sigortası şirketleri yolcuların eşyalarına ‘makul özen’ göstermesini şart koşar ve eşyalara yeterli koruma sağlanmaması durumunda ihmalkarlık sebebiyle hırsızlık için ödeme yapmayı kabul etmeyebilir.”

“Yankesiciliğe maruz kaldıysanız, sigortadan maddi hasarınızı talep etmek için hmen polise gidip durum  hakkında rapor tutturmalısınız. Bu sigorta talebinizi destekleyecek en önemli eylem.”

Çanta gibi eşyalarda maddi değeri olmasa da pasaport, ehliyet, tapu ya da önemli evrak kaybetmek de tatilinizi kabusa çevirebilir. Bu sebeple bu tarz evrakların dijital kopyalarını küçük bir taşınabilir bellekte tutmakta fayda var. Cep telefonlarının çalınması ihtimaline karşı, ‘telefonumu bul” uygulamasını kullanmak da oldukça önemli.

Önemli belgelerin kopyalarını almak ve bunları çevrimiçi olarak saklamak da iyi bir fikir. Bir ‘telefonumu bul’ uygulaması indirin ve telefonunuzun çalınması durumunda tüm verilerinizin yedeklendiğinden ve fotoğraflarınızın otomatik olarak çevrimiçi depolama alanına yüklendiğinden emin olun. Bulut uygulamalarına yedekleme yaparsanız tatilde çektiğiniz güzel fotoğrafları da kaybetmemiş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber