Güncel Haberler

Biden, ABD-Meksika sınırını yasa dışı göçmen girişlerine kapatan kararını duyurdu

Beyaz Saray, ülkenin güney sınırından kaçak göçmen girişlerinin azami günlük sınırı aşmasının ardından ABD Başkanı Biden’ın başkanlık kararnamesini onayladığını duyurdu.

Sonuç olarak Biden, ABD-Meksika sınırını geçici ve derhal yasadışı göçmenlere kapatacak başkanlık emrini yayınlayarak sınır güvenliği konusunda bugüne kadarki en dikkat çekici adımı attı.

Biden’ın kararnamesinde, son aylarda günlük azami sınır olan 2 bin 500’ün aşılması nedeniyle yasadışı sınır geçişlerinin derhal durdurulması ve sınır muhafızlarının kaçak göçmenleri sınır dışı etmesi öngörülüyor.

Konuyla ilgili telekonferansla basın toplantısı düzenleyen Beyaz Saray yetkilisi, söz konusu kararın geçici olduğunu ve kaçak göçmenlerin günlük giriş sayısı 1.500’ün altına düşene kadar uygulanacağını söyledi.

Biden, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında seçim öncesi en büyük tartışmalardan biri olan sınır güvenliği konusunda son 3 yıldır uyguladığı politikada ciddi bir değişiklik anlamına gelen bu adımla, seçim öncesi bu konudaki tartışmaları kendi lehine çevirmek istiyor. seçimler. Cumhurbaşkanlığı seçimleri Kasım ayında yapılacak.

Biden’ın kararnamenin ayrıntılarını bugün Beyaz Saray’da düzenleyeceği basın toplantısında açıklaması bekleniyor.

Öte yandan Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), Biden’ın başkanlık kararnamesi uygulanmaya başladıktan sonra kararı mahkemeye taşıyacağını duyurdu. ACLU, benzer bir kararın eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde de alındığını, bu kararın hukuka aykırı olduğunu, Biden’ın kararının da hukuka aykırı olacağını savundu.

2018 yılında dönemin Başkanı Trump, ülke sınırlarına giren tüm yasadışı göçmenlerin derhal sınır dışı edilmesi çağrısında bulunan “sıfır tolerans” kararını imzalamış ve 2020’de başkanlık seçimini kazanan Biden, Trump dönemi bu uygulamayı kaldırmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu