Pazar, Temmuz 21

Canan Karatay “Defalarca anlattık, dilimizde tüy bitti” diyerek uyardı! “Sinir bozan televizyon programlarını izliyorsanız…”

Hastalıklar ve sağlıklı beslenme konusundaki muhteşem açıklamalarıyla adından söz ettiren ünlü doktor Canan Karatay, bu sefer dikkat çeken bir konuya değindi. Uykusuzluğun nedenlerine değinen uzman, şunları söyledi: “Uykuya dalmamızı sağlayan hormon melatonin hormonudur. Bildiğiniz gibi bugün ülkemizde herkes yaygın stresten dolayı uykusuzluk sorunu yaşıyor. Neden? Melatonin hormonu düşük.” dedi.

UYKUSUZLUĞUN ANA DÜŞMANI!

“Melatonin hormonu neden azalır?” Soruya yanıt veren uzman şu açıklamayı yaptı:

“Vücutta tüm hormonların bir dengesi olması gerekir. Dengeli çalışma şarttır. Bunu bir okyanus gibi düşünün. Domino taşları gibi herkes eşit derecede etkilenir. İnsülin hormonu arttığında melatonin hormonu azalır. Ne zaman azalır? Ne zaman azalır” Böbreklerin salgıladığı kortizol dediğimiz stres hormonu artar. Çünkü bu bir salıncak efendim. Biri yukarı çıkınca diğeri aşağı iniyor. İnsülin direnci olan hastalarımızda melatonin hormonu düşüktür. Vücutta insülin direnci varsa leptin direnci de vardır. Melatonin hormonu azalır. Akut stres, acil durum stresi ve vur kaç olayları sırasında salgılanan yüksek dozda kortizol insülin salgılanmasına neden olur. “İnsülin, kortizol salgılanmasına neden oluyor. Bu denge bozulduğunda melatonin azalıyor ve uykusuzluk çekiyoruz.”

canan karatay

ONLARI YATAK ODASINA KOYMAYIN!

Rahat bir uyku için kan şekerinin programlanıp normalleştirilmesi gerektiğini belirten uzman, “Karatay’ın hayati ilkesini uygulayacağız.” Dedi. Melatonin hormonunun salgılanmasını engelleyen en önemli nedenlerden birinin ışık olduğunu vurgulayan Karatay, şu açıklamayı yaptı:

“Yatak odası ışıkları, odada televizyon varsa televizyonun kırmızı ve mavi ışıklarını etkiliyor. Yatağa giderken akıllı telefon ya da şarj cihazı kullanıyorsak ya da odada bunun dışında bilgisayar kullanıyorsak bunlar sorun teşkil ediyor.” . Uzun süre sinir bozucu televizyon programları izlersek etkiliyor. Karanlık, sessizlik ve sakinlik çok önemli.”

789+

UYKU ZORLUĞU OLANLAR İÇİN UZMANDAN TAVSİYELER!

Uykusuzluk çekenlere tavsiyelerde bulunan uzman, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Ev yapımı yoğurt yenebilir. Fırsatımız varsa yatmadan önce 20 dakika dışarı çıkıp temiz havada yürüyüş yapmak çok önemli.”

Sen

Uykusuzluğun en önemli sorunlarından birinin bağırsak florasının bozulması olduğunu belirten Karatay, şöyle konuştu: “Bunu defalarca anlattık. Sözümüzü esirgemiyoruz. Bağırsaktaki probiyotik bakteriler azalınca melatonin hormonu devreye giriyor. içinde.” Oluşmadı efendim. Sağlıklı yağlar yiyeceğiz, zeytinyağı içeceğiz ki rahat üretebilelim. Omega 3’ün 6’ya oranı vücutta çok önemlidir. “Kronik artrit olduğunda melatonin hormonu üretilmiyor ve üretilmiyor. Üretilse bile hücrelerde bozukluk olduğu için beyni etkilemiyor. Çünkü beynimiz çok önemli. Hatta yüksek düzeyde melatonin üretilmiyor ve üretilmiyor. şeker, yüksek insülin seviyeleri ve yağ eksikliği beynimizin ve sinir sistemimizin normal işleyişini engeller, engeller ve zarar verir.”

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Tüyler ürpertici vahşet!  Otomobilde öldürdüğü arkadaşını inşaat sahasının önüne atıp kaçtı.Tüyler ürpertici vahşet! Otomobilde öldürdüğü arkadaşını inşaat sahasının önüne atıp kaçtı.
Mansur Yavaş'ın istifası bitmedi!  Liste uzadıkça uzuyorMansur Yavaş’ın istifası bitmedi! Liste uzadıkça uzuyor
Benzin döküp kendini yakmaya çalıştı, sözleri yürekleri dağladı!Benzin döküp kendini yakmaya çalıştı, sözleri yürekleri dağladı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber