Güncel Haberler

Erivan: Azerbaycan ordusu Ermeni sınır birliklerine ateş açtı; Bakü: iddia doğru değil

Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki savaşların merkezinde yer alan ve Ermeni nüfusun yoğun yaşadığı Dağlık Karabağ’daki Bakü’nün kazandığı askeri zafer, iki komşu ülke arasındaki gerilimi en üst seviyeye çıkarmış durumda.

REKLAM

Ermenistan, Azerbaycan ordusunu sınır bölgesindeki birliklerine ateş açmakla suçladı. Söz konusu iddia Bakü tarafından reddedildi. 

Ermenistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan ordusunun, sınır bölgesindeki Ermeni birliklere yiyecek taşıyan bir araca hafif silahlarla “ateş açtığını” iddia etti. 

Bakanlığın Facebook sayfasından yapılan açıklamada, “Azerbaycan ordu birliklerinin 2 Ekim’de bir sınır karakoluna yiyecek taşıyan araca ateş açması sonucu Ermeni tarafında kayıplar yaşandı. Şu an itibariyle durum nispeten stabil.” denildi. 

Bakü yönetimi ise söz konusu suçlamayı yalanladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan karşı açıklamada, “iddiayı kesin bir dille yalanlıyoruz.” ifadesine yer verildi. 

Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki savaşların merkezinde yer alan ve Ermeni nüfusun yoğun yaşadığı Dağlık Karabağ’daki Bakü’nün elde ettiği askeri kazanım, iki komşu ülke arasındaki gerilimi en üst seviyeye çıkarmış durumda.

Ermenistan’a geçen etnik Ermeni sayısı 100 bini aştı

Öte yandan Erivan yönetimi, Bakü’nün Dağlık Karabağ’ın kontrolünü tümüyle ele geçirmesi sonrası bölgeden ayrılıp Ermenistan’a geçen etnik Ermeni sayısının 100 bini aştığını bildirdi.

Ermenistan Başbakanlık Sözcücü Nazeli Baghdasaryan, “Dağlık Karabağ’dan Ermenistan’a 2 Ekim itibariyle 100 bin 520 zorla yerinden edilmiş kişi geldi” dedi. 

Baghdasaryan, “Sayı dünden bu yana neredeyse aynı ve bu da insan akınının büyük ölçüde durduğu ve Dağlık Karabağ’da sadece yetkililerin ve nüfusun belirli bir kesiminin kaldığı anlamına geliyor. Hakari Köprüsü’nden 21 bin 107 araç geçti.” şeklinde konuştu. 

Ermenistan hükümetinin verilerine göre, 89 bin 107 araç kayıt işlemlerini tamamlamış durumda.

Bölgede savaş öncesi 120 bin civarında etnik Ermeni yaşıyordu.

Fransa Dışişleri Bakanı Ermenistan’ı ziyaret edecek

Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Catherine Colonna’nın 3 Ekim’de Ermenistan’ı ziyaret edeceği bildirildi. 

Basın açıklamasında Colonna’nın Başbakan Nikol Paşinyan ile görüşeceği belirtildi. 

Fransız Dışişleri Bakanı daha sonra Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile birlikte Dağlık Karabağ’dan Ermenistan’a geçen etnik Ermenileri ziyaret edecek. 

Açıklamanın devamında, “Catherine Colonna bu vesileyle Fransa’nın Ermenistan’la iş birliği konusundaki kararlılığını bir kez daha yineleyecek. Fransa’nın Ermenistan’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği desteği ve bu konuda son derece dikkatli olduğunu ifade edecektir. Colonna, Ermeni yetkililerle tüm alanlarda iş birliğini güçlendirmek için somut tedbirleri yakından görecek.” denildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu