Güncel Haberler

Geert Wilders: ‘Eninde sonunda’ Hollanda Başbakanı olacağım

Hollanda seçimlerini kazanan aşırı sağcı politikacı Geert Wilders, “hükümet kurmak için” gerekirse pozisyonlarını yumuşatmaya devam edeceğini söyledi.

REKLAM

Son Hollanda seçimlerini kazanan aşırı sağcı İslam karşıtı politikacı Geert Wilders, “eninde sonunda Hollanda’nın başbakanı olacağını” söyledi.

İktidara gelmek için gerekirse pozisyonlarını “ılımlılaştırmaya devam edeceğini” belirten Wilders, şöyle konuştu: “Bugün, yarın veya ertesi gün Özgürlük Partisi (PVV) hükümetin bir parçası olacak ve ben de bu hükümetin başbakanı olacağım. güzel ülke .”

Wilders, X hakkındaki gönderisinde diğer partilerin hükümet kurmak için birlikte çalışma konusundaki isteksizliklerinden dolayı duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi.

Seçimlerde üçüncü olan Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nin (VVD) lideri Dilan Yeşilgöz, Wilders’la birlikte kabinede yer almayacağını, ancak kurulacak hükümete dış destek sağlayabileceğini söyledi.

Wilders, Yeşilgöz’ün sözlerini “büyük bir hayal kırıklığı” olarak nitelendirdi.

Yeşilgöz, açıklamasında, “Kolaylaştırıcı ve yapıcı bir şekilde iyi önlemler alan merkez sağ bir hükümeti destekleyeceğiz. VVD’nin bunu yapabileceği yer artık Meclis’tir.” dedi.

22 Kasım seçimlerinde rakiplerini geride bırakan PVV’nin Hollanda parlamentosunda sandalyelerin %25’ini kazanacağı tahmin ediliyor.

Bu durumda Wilders’ın hükümeti kurmak için en az iki ılımlı partiyle daha işbirliği yapması gerekecek.

Yeni Sosyal Sözleşme Partisi kendisini kritik bir konumda buluyor

İlk kez seçimlere katılan ve 20 sandalye kazanan Yeni Sosyal Sözleşme Partisi (NSC), Wilders’in olası hükümetinin ortağı olarak görülüyor.

Ancak NSC’nin önde gelen parti lideri Pieter Omtzigt, Wilders’la işbirliğinin zor olacağını çünkü kendisinin din özgürlüğüne ilişkin Hollanda anayasasını ihlal ettiğini söyledi.

Wilders, PVV, NSC, VVD koalisyonuyla 81 milletvekiline ulaşılabileceğini belirtmişti.

Hollanda’da hükümetin kurulabilmesi için 150 üyeli parlamentoda salt çoğunluktan bir fazla olmak üzere 76 sandalyeye ihtiyaç var.

Wilders’ın hükümet kuramaması durumunda PVV’yi dışlayacak bir hükümetin kurulabileceği söyleniyor.

Aylar sürmesi beklenen koalisyon görüşmelerinden sonuç alınamaması durumunda yeni seçimler yapılacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu