Pazar, Temmuz 21

Katar’dan Gazze’de gazetecilerin öldürülmesine soruşturma çağrısı

Katar Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi sekreterlerinden Abdullah en-Nime, Cenevre’deki Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin 55. oturumu çerçevesinde “Gazetecilerin Korunması” konulu bir konuşma yaptı. .

Katarlı diplomat Nime, “7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze’de öldürülen gazeteci sayısı 130’u aştı. 16 gazeteci yaralandı, 4’ü kayboldu, 25’i tutuklandı.” Dedi.

İsrail’in öldürdüğü gazetecilere değinen Nime, “Bu sayılar muhtemelen artacak. Bunlar, modern savaş tarihinde gazeteciler için yaşanan en büyük kayıplar” dedi. dedi.

Nime, uluslararası standartlara uygun, hızlı, bağımsız ve tarafsız soruşturmaların yapılması ve sorumluların bu ihlallerden ve suçlardan kaçamamalarının sağlanması çağrısında bulundu.

Gazze hükümetinin verilerine göre İsrail ordusunun 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’nde gerçekleştirdiği saldırılarda 133 gazeteci hayatını kaybetti.

AA kameramanı Muntasir el-Sevvaf da İsrail ordusunun 1 Aralık 2023’te Gazze’ye düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybetti.


7 Ekim’den sonra İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik devam eden ihlallere yanıt vermek” motivasyonuyla 7 Ekim 2023’te İsrail’e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı. .”

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 13 bin 500’ü çocuk, 9 bini kadın olmak üzere 31 bin 490 Filistinli öldürüldü, 73 bin 439 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana 250’si toprak işgali sürecinde olmak üzere 591 askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

Çatışmada 24 Kasım 2023’te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 434 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 232 Hizbullah üyesi, 51 Lübnanlı sivil, 11 Emel Hareketi, 12 Hamas üyesi ve 12 İslami Cihad üyesi, 6 İsrailli sivil ve 11 asker hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber