Güncel Haberler

MİT’ten Suriye’de operasyon: Sözde sorumlu etkisiz

MİT’in öncelikli hedef listesinde yer alan “Sorhin Çele” kod adlı Vahide Atalay, Irak ve Suriye’de örgüt adına operasyonel faaliyetler yürütüyordu.

Ayrıca örgütün Suriye’deki kadın yapılanması da YPJ içerisinde önemli bir yer tutuyordu.

Vahide Atalay, örgüte katıldığı 2006 yılından bu yana Türk güvenlik güçlerine yönelik çok sayıda operasyonel faaliyette yer aldı.


PKK’nın hedef saptırma taktiği

MİT’in sınırda PKK’ya yönelik yürüttüğü operasyonların başarılı olması üzerine örgüt “sürpriz hedef” yöntemini uygulamaya başladı. Örgüt, Ayn Al Arab’ın yerel halkı arasından ücretli üyeler toplayarak onları görünür kılmaya başladı.

Bu sayede örgütün Irak yeraltındaki personelini çekebileceklerdi. Ancak örgütün bu taktiği işe yaramadı ve MİT operasyonunu engelleyemedi.

Vahide Atalay, ilk olarak 2004 yılında örgüt destekçilerinin düzenlediği canlı kalkan eylemlerine katıldı. 2006 yılında örgütün taşra kadrosuna katıldı. Atalay, 2006-2014 yılları arasında Irak’ta faaliyetler yürüttü.

2014 yılında Suriye’ye giderek Kamışlı, Ayn Al Arab ve Rasulayn bölgelerinde silahlı faaliyetlerde bulundu. Çatışmada yaralandıktan sonra yerel halkın örgüte katılması için faaliyetlerde bulunmaya başladı.

Atalay, 2022’den beri sözde Ayn El Arab YPJ subayı olarak görev yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu