Güncel Haberler

Sırbistan’da Cumhurbaşkanı Vucic’in desteklediği ittifak seçim zaferi ilan etti

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, partisinin parlamento seçimlerini kazandığını ve parlamentodaki 250 sandalyenin en az 127’sini kazanarak daha da güçleneceğini söyledi.

REKLAM

Sırbistan’da yapılan erken genel seçimlerde, 2012 yılından bu yana iktidarda olan popülist Sırp İlerleme Partisi’nin (SNS) liderliğindeki “Aleksandar Vucic-Sırbistan durmamalı” ittifakı zafer ilan etti.

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic parlamentodaki 250 sandalyenin en az 127’sini kazanarak daha da güçleneceğini söyledi. Önceki mecliste SNS’nin 120 sandalyesi vardı.

Resmi olmayan sonuçlara göre “Aleksandar Vucic-Sırbistan durmamalı” ittifakı sayılan oyların yüzde 46,4’ünü aldı. Muhalefet partilerinin oluşturduğu “Şiddete Karşı Sırbistan” ittifakı oyların yüzde 23,3’ünü ve 64 milletvekilini aldı. Sırbistan Sosyalist Partisi (SPS) oyların %6,7’sini alarak parlamentoda 18 sandalye kazandı.

Vucic, “Benim görevim parlamentoda mutlak çoğunluğu elde etmek için mümkün olan her şeyi yapmaktı” dedi ve kampanyadan “gurur duyduğunu” söyledi.

6 milyon 500 bin 165 kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede sandık başına giden seçmen oranının yüzde 57,23 olduğu açıklandı.

“Dolandırıcılık vardı: 20 bin hayalet seçmen”

Muhalefet kanadını temsil eden “Şiddete Karşı Sırbistan” ittifakından Pedja Mitroviç, seçimlerde “hile” yapıldığını iddia etti.

Mitroviç, Bosna-Hersek’in iki yanından biri olan Sırp Cumhuriyeti’nden (SC) otobüslerle başkent Belgrad’a getirilen çok sayıda kişinin “yasadışı” oy kullandığını söyledi.

Araştırma, Şeffaflık ve Sorumluluk Merkezi (CRTA) gözlemcisi, “onlarca oy pusulasının siyasi partilerin ofislerine götürülmesiyle” seçim sahtekarlığının meydana geldiğini kaydetti.

CRTA, “en büyük endişenin Belgrad’a başka yerlerden getirilen çok sayıda seçmenden kaynaklandığını” bildirdi.

“Şiddete Karşı Sırbistan”ın adaylarından Djordje Miketic, “Belgrad’daki yerel seçimlerde SNS’ye oy vermek için Sırbistan’a 20.000 kadar hayalet seçmenin getirildiği tahmin ediliyor” dedi.

Başbakan Ana Brnabic düzenlediği basın toplantısında bu suçlamaları reddetti; Onları yalanlarla kaos yaratmaya çalışmakla suçladı.

Pazar günkü seçimler, Sırbistan’da daha önce görülmemiş bir sayı olan 5.500’den fazla Sırp ve yabancı gözlemci tarafından izlendi.

Nisan 2022’de yapılan son seçimlerde SNS ve müttefikleri parlamentodaki 250 sandalyenin 120’sini kazandı ve Aleksandar Vucic ikinci dönem için yeniden seçildi.

Ancak Mayıs ayındaki silahlı saldırının ardından muhalefet yeni parlamento seçimleri çağrısında bulundu ve Vucic, konumunu güçlendirme umuduyla Kasım ayı başında seçimleri düzenledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu