Pazar, Temmuz 21

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Vahdettin Köşkü’nde 100. yıl hitabı! “Cumhuriyetimiz, bu topraklarda kurduğumuz ilk değil en son devletimizdir”

Son haber: Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet yetkilileri ilk kez Anıtkabir’i ziyaret ederek Atatürk’ün mozolesine çelenk koydu. Erdoğan, ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde “Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 Eser” başlıklı yağlıboya sergisinin açılışına katıldı, Cumhuriyet Bayramı tebriklerini kabul etti ve resepsiyona ev sahipliği yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’daki programının ardından İstanbul’a gelerek, Boğaz’daki görkemli töreni Villa Vahdettin’den takip etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 19.23’te saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yüzüncü yıl konuşmasını yaptı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar;

Aziz Milletim, değerli misafirler, sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum.

Ülkemizde ve yurt dışında yaşayan halklarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı gönülden kutluyorum. Dünyanın her yerindeki Cumhuriyet Bayramı coşkusunda yanımızda olan herkese teşekkür ediyorum.

29 Ekim 1923’te ilan ettiğimiz Cumhuriyetimiz, bugün birinci yüzyılını tamamlayarak Türk Asrı dediğimiz ikinci yüzyıla yelken açıyor. Ülkemize ve milletimize faydalı olmasını diliyorum. Bin yıldır vatan savunmasında şehit olan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

“CUMHURİYET İLK DEĞİL SON DEVLETİMİZDİR”

Başta Atatürk olmak üzere tüm gazilerimizi şükranla anıyorum. Ülkemizin bekası için sınır içinde ve dışında özveriyle görev yapan güvenlik güçlerimize başarılar diliyorum.

İhtişamı ile şaşırtmaya devam ediyor. Bin yıllık devlet geleneğimizin yeni halkası olan Cumhuriyetimiz, ilk devletimiz değil, son devletimizdir. Milletimizin şanlı tarihinde dünyaya öncülük etmiş birçok devletimiz var.

Cumhuriyet bu kutlu yolculuğun bir aşamasıdır, aslında yeni bir filizdir. Türkiye binlerce yıldır nesilden nesile aktarılan muhteşem bir mücevher. Reddedilmek bir miras değildir, şanlı geçmişimizin her aşamasını yaşatıyoruz. Geçmişten ders almanın yanı sıra güç de kazanıyoruz. Bugün yüzüncü yılını kutladığımız Cumhuriyetimiz ilham kaynağımızdır. Gazi Mustafa Kemal, Cumhuriyet bedava fethedilmedi. “Kazanmak için kan döktük. Kızıl kanımızı her yere döktük.” Gazi’nin bu mısralarında söylediği gibi Türkiye binlerce vatan evladının kanı üzerine inşa edilmiştir.

“Türkiye, sahibi olmuş bir ülkedir”

Köleliğe razı olmayan milletimiz, işgalcilere karşı verdiği milli mücadeleyi zaferle taçlandırmış ve 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti kurmuştur.

Cumhuriyetin asıl amacı yetimlere yardım etmektir. Bu hedef zamanımızda mümkün hale geldi. Türkiye evsizliğin yetim kaldığı bir ülke.

Bu tavrımızı her yerde gösterdik. Bu bilinçle dün 1,5 milyonu aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirilen Büyük Filistin Mitingi gerçekleşti. Dün sadece Filistin’le dayanışmamızı göstermekle kalmadık, bağımsızlığımızı ve geleceğimizi koruma hedefimizi de tüm dünyaya gösterdik. Bundan sonra da devam edeceğiz.

“BİZ SİZİN HİZMETÇİNİZİZ”

Cumhuriyetçi rejim derken demokratik sistemli bir devlet biçimini kastediyoruz. Cumhuriyeti demokrasiyle birleştirmek Gazi’nin zaman içindeki en büyük ideallerinden biri olmuştur.

Her şeyden önce Gazi’nin vefatından sonraki tek parti dönemi milletimizin hafızasından silinmesi zor derin yaralar bırakmıştır. Rahmetli Menderes’le başlayan demokrasi ve kalkınma dönemi 27 Mayıs darbesiyle kesintiye uğradı. Türkiye her 10 yılda bir darbelerle yeniden fethedildi.

2002 yılında Türkiye’yi kurtaran bizdik. Mensubu olmaktan gurur duyduğumuz aziz milletimize 21 yıldır hizmet ediyoruz. Biz hizmetkarız.

Dış politikadan turizme, kültürden sanayiye, güvenliğe kadar her alanda Türkiye’yi Cumhuriyet tarihinin çalışma ve yatırımlarıyla buluşturduğumuzu görüyoruz. Altyapı ve üstyapı yatırımlarımızın yanı sıra ülkemizi devler ligine taşıdık.

“EN BÜYÜK HEDEFİMİZ CUMHURİYETİ ZARARLI ANAYASADAN KURTARMAK”

Aziz milletim, Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılına “Türkiye Yüzyılı” vizyonuyla girmiş bulunuyoruz.

Cumhuriyetimizi daha nice yüzyıllara çok daha güçlü kılmaya kararlıyız.

Cumhuriyetimizi darbe anayasasından kurtarıp sivil bir anayasaya kavuşturmak en büyük hedefimizdir.

Yüzyılın ihaneti olan 15 Temmuz’dan, yüzyılın felaketi olan 6 Şubat felaketine kadar tüm sınavları başarıyla geçtik.

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını kutladığımız bu günde, bunu bir kez daha Vahdettin Köşkü’nden tüm dünyaya duyuruyoruz. Hiçbir emperyalist güç Türkiye Cumhuriyeti’nin mutluluğunu ve başarısını engelleyemeyecektir. Yeter ki bir olmaya, yaşamaya, kardeş olmaya, birlikte Türkiye olmaya devam edelim. Gerisi gelecek.

Bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak 40 yılı aşkın süredir siyasi hayatımızın her aşamasında olduğu gibi Türkiye’ye hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu duygularla Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk başta olmak üzere tüm kahramanları saygıyla anıyorum. Bin yıldır bu toprakları vatan yapan herkese Allah’tan rahmet diliyorum.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Netanyahu'nun süresi doluyor!  İsrail, Hamas'ın rehin almasını istiyor: "Bugün her şeyi yapması gerekiyor"Netanyahu’nun süresi doluyor! İsrail Hamas’tan rehine istiyor: “Bugün her şeyi yapmalı”
Cumhuriyetin 100. yılı kutlamalarında nefes kesen drone gösterisi!Cumhuriyetin 100. yılı kutlamalarında nefes kesen drone gösterisi!
İsrail bu sefer de camiyi vurdu!  Yaralılar varİsrail bu sefer de camiyi vurdu! Yaralılar var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber