Güncel Haberler

Türkiye kıyılarına vuran cansız beden sayısı 9’a yükseldi

Cesetlerin çoğunun Lübnan’ı terk eden Suriyeli göçmenler olabileceği düşünülüyor.

REKLAM

Antalya’nın Manavgat, Aksu ve Serik kıyılarında son 6 günde toplam 8 ceset bulundu. Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde bir kadın cesedinin kıyıya vurduğu bildirildi.

Antalya Valiliği, cesedin kayıp Türk vatandaşı M.Ş.E.’ye ait olduğunun tahmin edildiğini, kesin sonucun adli tıp muayenesinin ardından belli olacağını açıkladı.

Yetkililer, diğer yedi cesedin geçen ay Kıbrıs’a giderken Suriye-Lübnan sınırı yakınında kaybolan bir teknedeki göçmenlere ait olma ihtimalini değerlendiriyor.

Valilikten pazar günü yapılan açıklamada, karaya çıkan 5 numara ayakkabı ve kıyafetlerin üretim yerinin Suriye olduğu belirtildi.

olumsuz hava koşulları

Antalya Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Lübnan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından 11 Aralık 2023 tarihinde Lübnan ile Suriye arasındaki kıyı bölgesinden yaklaşık 90 kişiyi taşıyan bir teknenin Kıbrıs’a doğru hareket ettiği, birkaç saat sonra Lübnan ile bağlantısının kesildiği bildirildi. tekne kayboldu ve ardından tekne kayboldu.

“Geçen haftaya ait hava durumu kayıtları incelendiğinde hakim rüzgarın güney, dalganın ise güneydoğu yönünden estiği, söz konusu cesetlerin ilçemiz kıyılarına vurmuş olabileceği ihtimali belirlendi. Teknenin batması muhtemel akıntı, rüzgar ve dalgalar nedeniyle şehir.

İki ceset daha bulundu

Manavgat ve Aksu plajlarında bulunan 5 cesedin yanı sıra, Antalya’nın turistik bölgelerinden Serik sahilindeki bir otelin plajında ​​da 2 ceset daha bulunduğu bildirildi. İskelete dönüştüğü söylenen cesetler, incelenmek üzere Antalya Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Associated News ajansı, Lübnan’daki göçmen davalarını takip eden avukat Muhmmed Sablouh ile röportaj yaparak, içinde 30’u çocuk toplam 85 yolcu bulunan bir teknenin kuzey Lübnan’dan ayrıldığını açıkladı.

Sablouh, Perşembe günü Lübnan’dan yola çıkan 50 ila 60 kişiyi taşıyan başka bir göçmen gemisiyle de iletişimin kesildiğini bildirdi.

Muğla’daki ceset

Öte yandan Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı kara ulaşımının bulunmadığı Gökyar Burnu mevkiinde kolu kopmuş kadın cesedi bulundu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, ihbarın ardından bulunan ceset, otopsi ve kimlik tespiti için Muğla Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu