Güncel Haberler

Katar: İsrail’in Gazze’ye saldırıları arabuluculuk çabalarını zorlaştırıyor

Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Al Sani, Amerikalı mevkidaşı Antony Blinken ile telefon görüşmesi yaptı.

Toplantıda, abluka altındaki Gazze Şeridi ve İsrail saldırıları başta olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarındaki gelişmeler ele alınırken, gerilimin azaltılması ve ateşkes olasılıkları da ele alındı.

Toplantıda Katar Dışişleri Bakanı Al Thani, Gazze’de yeni bir “insani duraklama” için ortaklarıyla arabuluculuk çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayarak, “İsrail’in Gazze’ye saldırıları, arabuluculuk çabalarını karmaşıklaştırıyor ve bölgedeki insani felaketi daha da ağırlaştırıyor” dedi. .

Başta kadın ve çocuklar olmak üzere masum sivillerin öldürülmesinin ve toplu cezalandırmanın kabul edilemez olduğunu vurgulayan Al Thani, İsrail bombardımanı altındaki Filistinlilere insani yardım sağlamak için Gazze’ye giden güvenli insani koridorların açılması gerektiğini hatırlattı.


İsrail’in Gazze işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve onların kutsal değerlerine, özellikle de El-İsrail’e yönelik devam eden ihlallerine yanıt vermek” motivasyonuyla küresel bir saldırı başlatırken, Aksa Camii”. İsrail ordusu Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’de düzenlenen saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğü, 5.132 kişinin de yaralandığı açıklandı. İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de çıkan çatışmalarda 72, Lübnan sınırında ise 6 İsrail askeri öldürüldü.

Gazze hükümetine göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 15.523’e yükseldi; bunların 6.150’sinden fazlası çocuk ve 4.000’den fazlası kadındır.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 254 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, işgal sırasında Gazze’de on binlerce yaralı ve sivilin barındığı onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını vurdu, bazı hastanelere baskın düzenledi.


Hamas ile İsrail arasında esir değişimi anlaşması

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalarda 4 günlük geçici ateşkese ilişkin anlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (08.00 Türk Lirası) yürürlüğe girdi ve ardından 3 gün daha uzatıldı.

İsrail ile Hamas arasında varılan esir değişimi anlaşması kapsamında Gazze Şeridi’nden 81 İsrailli tutuklu, İsrail hapishanelerinden 240 Filistinli tutuklu serbest bırakıldı.

İsrail ordusu, 1 Aralık’ta geçici ateşkesin sona ermesinin hemen ardından Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına yeniden başladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu