Pazar, Temmuz 21

Avrupa’da kışın pahalı enerji faturalarından kaçınmak mümkün mü?

Geçtiğimiz yıl doğalgaz fiyatlarının neden arttığını bu kış günleri merak ediyoruz. Hırvatistan, Litvanya, Portekiz ve İspanya’da faturalar artarken, Macaristan ve Slovenya’da indirimler görüldü. Peki bu farkın nedenleri neler ve faturalar nasıl hazırlanıyor? Faturayı aldığınızda kime, ne zaman ödenmesi gerektiğini bilirsiniz. Peki faturanızı nasıl azaltabilirsiniz?

Burada önemli olan, şirketlerin gaza ve elektriğe ne kadar ödediği… Yani elektrik üretim ünitelerini satın almanın, üretmenin veya işletmenin ve inşa etmenin ne kadara mal olduğu.

Bu kaynaklar toptancı pazarından satın alınabileceği gibi bir jeneratörden de temin edilebilir. Bazen enerji tedarikçiniz de bu üreticilerden biri olabilir.

Bu nedenle tüketicilerin aldıkları perakende fiyatı çok önemlidir. Satıştan faturaya, işçilikten sigortaya kadar pek çok faktör faturanıza yansıyor. Nakliye masrafları da devreye giriyor. Yani kurum sizden yüksek gerilim hattı veya gaz dağıtım masraflarını tahsil ediyor.

Bu hesaba petrol boru hatlarının inşaatı ve bakımının da eklenmesi gerekmektedir.

Son olarak, yaşadığınız yere göre değişebilen vergileri de unutmayın.

Avrupa’da elektrik fiyatlarının hem işletmeler hem de haneler için sürekli arttığını biliyoruz. Pek çok ülkede, özellikle de enerji özgürlüğü kazanmak isteyen ülkelerde, vergiler faturanın büyük bir kısmını oluşturuyor. Aileniz Almanya, Danimarka veya Portekiz’de yaşıyorsa faturanızın büyük kısmı vergilere gider. Almanya’da veya İtalya’da şirketiniz varsa vergiler daha da ağırlaşıyor. Almanya’daki duruma bir bakalım.

Emilie Refait, elektrik faturalarının en yüksek olduğu şehirlerden biri olan Berlin’e giderek insanların cüzdanlarının ve bütçelerinin bu durumu nasıl atlattığını inceledi. Mum ışığı Christine’in rahatlamasına ve elektrik faturasını düşürmesine yardımcı oluyor. Alman enerji tarifesini ödemek bu Berlinliyi rahatsız ediyor:

“55 metrekarelik bir dairede tek başıma yaşıyorum ve ayda 50 euro ödüyorum. Sorun çalıştığım için ödeyememem değil. Kızgınım çünkü neden her yıl bu artan tutarı ödemek zorunda olduğumu anlayamıyorum. Bu yüzden her yıl tedarikçi değiştiriyorum.”

Christine yüzden fazla elektrik kullanıcısı arasından seçim yaparak ayda yaklaşık 20 avro kazanabiliyor. Fakat pek çok kişi bu durumun farkında değil. Bu durumun temel nedeni ise tedarikçi firmaların konuya hiç girmemesi ve reklam yapmamasıdır.

“En yoksul ailelerin elektrik faturalarını ödeyemediklerini fark ettik. Başlangıçta bu sorun yalnızca Berlin’in 4 bölgesinde görülüyordu. Şimdi tüm şehre yardım edelim.”

Almanya, Avrupa’nın en pahalı elektriğine sahip. Avrupa ortalaması kilovatsaat başına 20 sent iken Almanya’da bu rakam 30 sent. İngiltere ve Fransa’da bile fatura yarı yarıya düşük. Ancak Almanya’nın yeşil enerjiye geçme kararı, faturayı kullanıcıların ödemesine neden oluyor:

“Almanya’nın yenilenebilir enerjiye geçmeye başlamasıyla son yıllarda yüzde 15 ila 20 oranında yeni artışlar getirildi. Bu yeni ve önceden pahalı olan teknolojiler maliyetlerin çoğunu oluşturuyordu. Işığı elektriğe dönüştüren fotovoltaik sistemler artık pahalı değil. Gelecekte maliyetlerin daha da düşmesini bekliyoruz. “

Yenilenebilir enerjiler Alman enerji üretiminin %30’unu temsil ediyor. Ancak üretimin geri kalanı geleneksel yakıtlarla sağlanıyor.

“Almanya’nın nükleer enerjiden geçiş ve yüksek doğal gaz fiyatlarıyla baş edebilmek için kömüre dönmesi gerekiyor. Ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 45’i bu santrallerden karşılanıyor. Sorun enerjinin ucuz ama çevreye zararlı olmasıdır. “

Maithreyi Seetharaman, euronews:
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) baş ekonomisti Fatih Birol ile birlikteyiz. Enerji konusunda dünya uzmanı olarak kabul ediliyor. Yeşil sübvansiyonların amacı yenilenebilir enerji fiyatlarını düşürmek ve diğer enerji kaynaklarıyla aynı seviyeye getirmekti. Ama bu olmadı mı? “Avrupa’da enerji politikaları konusunda doğru yolda mıyız?”

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) baş ekonomisti Fatih Birol:
“Yeşil yakıtları artırmaya çalıştığımızda enerji fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Ama kömür gibi ucuz enerji kaynaklarını kullanmaya kalkarsak iklim değişikliğine bağlı sorunlarla karşı karşıya kalırız. Yani önemli olan en iyi çözümü bulmaktır. Alman hükümeti, diğerleri gibi, herhangi bir kar getirmeyecek bazı yeşil enerji projelerine verilen sübvansiyonları azaltmak için harekete geçiyor. Ve doğru yönde ilerlediklerini düşünüyorum.”

euronews:
Birisi gelip doğalgaz yakamıyorum, kömür kullanmak zorundayım derse bu koyduğumuz ekolojik hedefleri bozar mı?

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) baş ekonomisti Fatih Birol:
Avrupa’nın elektrik üretiminde kömürün payının azalacağı kesindir. Ülkenizde rüzgar türbinleri ve güneş sistemleri olsa bile burada büyük bir sorun var. Yani Avrupa’da ihtiyaç duyulan elektriğin büyük kısmı şubat ayında geceleri sağlanıyor. Yani güneşin ve rüzgarın olmadığı zamanlar. Tamamlayıcı teknoloji olarak doğalgaza da sahip olmalıyız. Bir karışıma ihtiyacımız var.

euronews:
Buna ucuz ve temiz olan nükleer enerji de dahil mi?

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) baş ekonomisti Fatih Birol:
“Nükleer enerjinin Avrupa’dan çıktığını görüyoruz. Dünyadaki yeni nükleer santrallerin yarısı Çin’de kurulacak. Neden birçok ülke bu enerjiyle ilgileniyor? Çünkü sizin de söylediğiniz gibi nükleer enerji çok düşük maliyetli, kesintisiz elektrik sağlıyor. Ama burada iki temel sorun var: Birincisi Avrupa’da kamuoyunun kabulü. İkinci sorun ise nükleer santrallerin başlangıçta büyük yatırımlar gerektirmesidir. Avrupa gibi liberalleşmiş bir piyasada devlet desteği olmadan bu parayı bulmak çok zor. Elbette İngiltere ve Polonya gibi birçok Avrupa ülkesi nükleer enerjiyi kullanmak istiyor. “Bu ülkeler hükümetin öncülüğünde özel sektörle iş birliği yapıyor.”

Enerji fiyatları yükseldiğinde harcayabileceğimiz para miktarı azalır. Bu da ülkemizde enerji gerektiren mal ve hizmet fiyatlarının artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle talep azalıyor ve küresel ekonomi yavaşlıyor. Ancak arkamdaki Viyana’daki proje gibi bazı projeler her şeyi değiştirebilir. Burada atıklar enerjiye dönüştürülüyor. Amaç uzun vadede fiyatları istikrara kavuşturmaktır.

Bu ahır atık yığınıyla benzin istasyonu arasındaki bağlantı nedir? Aslında çok basit: Pompadan çıkan benzin atıklardan geliyor. Avusturya’nın en büyük biyogaz üretim merkezinin bulunduğu Viyana’nın Margarethen am Moos banliyösünde bulunuyoruz.

Giovanni Magi, euronews:
“Avusturya’da 300’e yakın biyogaz kampüsü saatte 550 Gigawatt enerji üreterek 16 bin ailenin enerji ihtiyacını karşılıyor. İhtiyacın büyük bir kısmı biyometan üretimiyle karşılanıyor.”

Bu, toplumun enerji özgürlüğüne yönelik nasıl çalıştığının güzel bir örneğidir. Bu şantiyede sadece biyogaz tüketilmiyor, aynı zamanda elektrik hattına da enerji sağlanıyor. Ayrıca biyogazın daha rafine edilmiş hali biyometan da üretiyor ve bunu benzin istasyonlarına dağıtıyor. Üretim artıkları tarım ürünlerinde gübre olarak kullanılmaktadır. Bu da enerji tedariği konusunda tüm tereddütleri ortadan kaldırıyor.

“Toplumumuzdaki ister gaz ister elektrik olsun, her türlü tedarikten bağımsızız. Kendi benzin istasyonumuz var. Yani bir gün Putin gazı kesse Margereten’deki ısıtma cihazları çalışmaya devam edecek ve elektrik gelecek.”

Kampüsü işleten özel şirket Almanya, İtalya ve Birleşik Krallık’ta benzer programlar uyguluyor:

“Tarımın yoğun olduğu ülkelerde biyogaz ve biyometanın parlak bir geleceğe sahip olduğunu düşünüyorum. “Doğal gazla aynı kimyasal yapıya sahip olan maddenin aynı zamanda büyük bir potansiyeli var.”

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler, düşük karbon tüketimini hedefleyen politikalara geçiş için kaynak ayırma taahhüdünde bulundu. Böylece hem enerji güvenliğinin sağlanması hem de iklim değişikliğinin sınırlandırılması amaçlanıyor:

“Üye Devletlerden yenilenebilir enerji üretimi ve enerji tasarrufuna harcamak üzere yaklaşık 40 milyar avroluk teklifler alıyoruz. “Sanırım bu Avrupalı ​​liderlerin daha fazla bağımsızlığa ihtiyacımız olduğunu anladığını gösteriyor.”

Maithreyi Seetharaman, euronews:
Fatih Birol ile röportajımıza devam ediyoruz. Biraz yeşil enerji ve enerji güvenliğinden bahsedelim. Litvanya’nın yaptığı gibi gaz depolarımızı limanlardan mı doldurmalıyız, yoksa Ruslarla mı pazarlık yapmalıyız?

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) baş ekonomisti Fatih Birol:
Rüzgar, güneş veya biyoyakıtlar gibi yenilenebilir enerjiler, enerji güvenliğinin artırılmasında çok önemli araçlardır. Ancak yalnızca onlara güvenmekle yetinmemeliyiz. Mesela doğalgaza her zaman ihtiyacımız olacak. Rusya, Avrupa enerji sisteminde doğalgaz açısından çok önemli bir yere sahip ve uzun yıllar da bu işgali sürdürecek.

euronews:
Sizce Avrupalı ​​tüketiciler daha ucuz doğal gaza umut bağlamalı mı?

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) baş ekonomisti Fatih Birol:
“Bu Avrupalı ​​hükümetlere ve şirketlere bağlı. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Orta Doğu, Avustralya ve Afrika’dan giderek daha fazla sıvılaştırılmış gaz geliyor. Yani Avrupa hükümetleri çok daha bağımsız. “Avrupa hükümetleri bir araya gelir ve Rus ortaklarıyla iyi pazarlık yaparsa fiyatları düşürebilirler.”

euronews:
Avrupa’yı birbirine bağlamak ve enerji politikasını birleştirmek için ne yapılması gerekiyor?

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) baş ekonomisti Fatih Birol:
“Benim için Avrupa enerji piyasasının entegrasyonu Avrupa ülkelerinin alacağı en kritik karardır. Size bir örnek vereceğim: bugün İspanya’da çok sayıda kapalı gaz santrali var. Avrupa içerisinde bir bağlantı sistemi oluşturduğumuz takdirde bu santraller Polonya’ya kadar rahatlıkla kullanılabilir. Bu, fabrikalarını yeniden başlatıp kar elde edecek olan İspanya için iyi bir haber olacaktır. Elbette bu durum, kömür yakmak yerine İspanyol elektriğini makul fiyata kullanacak olan Polonya için de iyi olacaktır. “Şebeke yakınsaması Avrupa pazarını çok daha güçlü hale getirecek ve enerji maliyetlerini düşürecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber