Pazar, Temmuz 21

Kolajenin Faydaları: Kilo Alma ve Kilo Verme! Kollajen kilo aldırır mı? Kollajen sizi şişmanlatır mı?

genişletmek

Kollajen sizi şişmanlatır mı?

Kolajen insan vücudunda doğal olarak bulunur. Özellikle cilt, kemik, tendon, kıkırdak ve diğer bağ dokularda etkilidir. Bu proteinin üretimi vücutta zamanla azalır. Bu nedenle güzel bir cilde sahip olmak ve eklemlerinizi formda tutmak istiyorsanız takviye almak akıllıca bir fikirdir.

Günümüzde besin takviyelerinin bileşimlerine baktığımızda kolajen içerenlerin büyük bir kısmının deniz kolajeni formunda yapıldığını görüyoruz. Deniz kolajeni, insan vücudu tarafından doğal olarak üretilen en yakın kolajenlerden biridir. Kolajenin yağ ve kas kütlesi üzerindeki etkisini gösterir. Birincisini azaltır, ikincisini destekler. Bu nedenle kilo alımı veya kaybı üzerinde olumlu etkisi vardır.

Kollajen sizi şişmanlatır mı?

Diyet takviyelerinde bulunan kolajen peptidleri kalori yükünü temsil eder. Bazı insanlar deniz kollajen takviyeleri ile kilo alma olasılığını merak ediyor. Kolajenin besin değeri 1 gram başına 4 kcal’dir. Çoğu zaman bir gıda takviyesi, 20 kcal’a eşit yaklaşık beş gram deniz kolajeni içerir.

Bu kalori alımı göz ardı edilemez, özellikle de tatlandırıcılar gibi diğer kalorili bileşenlerle sıklıkla birleştirildiğinde. Bununla birlikte, kolajenin bir protein olduğu ve bu nedenle daha yüksek yağ veya şeker içeriğine sahip diğer gıdalara göre daha az hacim verici etkiye sahip olduğu unutulmamalıdır.

Kolajen kullanımı ve kilo alımı

Protein alımının kilo alımını düzenleyen çeşitli hormonları etkileyerek metabolizmayı hızlandırdığı ve iştahı azalttığı uzun yıllardır kanıtlanmıştır. Kolajenin ayrıca tokluk hissini artırmada ve besin alımını sınırlamada diğer proteinlere göre daha etkili olduğu da biliniyor. Sonuç olarak gıda alımını azaltır ve kilo kaybını kolaylaştırır.

Bir besin takviyesinde kolajen almak sizi şişmanlatıyor gibi görünmüyor. Ancak dengeli ve çeşitli bir beslenme ve spor uygulamalarıyla birleştirildiğinde tokluk hissinin kontrol altına alınmasına ve kilo kaybının desteklenmesine yardımcı olabilir, aynı zamanda iyi kas kütlesinin ve verimli bir metabolizmanın korunmasına da yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber