Pazar, Temmuz 21

Reel Ekonomi sezonunu tamamlıyor: Avrupa ekonomisinin son durumu

Real Economy bu sezonun 24. ve son bölümüyle ekranlara gelecek. Geçtiğimiz yıl Avrupa’da ve dünyada yaşanan ekonomik gelişmeleri sizlerle paylaşan programın bu son ve özel bölümünde, Avrupa Birliği’nin içinde bulunduğu ekonomik bunalım ve krizden çıkış yollarını tartışacağız.

Dört milyon kilometre kareye yayılan Avrupa kıtasında toplam 503 milyon insan yaşıyor. Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın üçüncü büyük nüfusu… Ancak bu nüfus, dünya nüfusunun yalnızca %7’sini oluşturuyor. Yani Avrupa Birliği’nin ticaret hacmi diğer ülkeler açısından çok önemli.

Ticaretin üçte ikisi Avrupa Birliği ülkeleri arasında gerçekleşiyor. Yani iç ticaretin önemini vurgulamak gerekiyor. Avrupa euro bölgesi Amerika’dan sonra dünyanın en büyük ekonomik pazarıdır. İhracat verilerine baktığımızda Avrupa hala dünyada zirvede…

Avro Bölgesi ile diğer Avrupa ekonomilerini birleştirirsek Amerika’dan bile daha fazla mal ve hizmet elde ederiz. Bu veriler Avrupa’nın ekonomik durumunun dünya için ne kadar önemli olduğunu açıkça gösteriyor.

Bu haftanın Real Ekonomi konukları; Avrupa Parlamentosu Üyesi Sharon Bowles, Sosyal İşler Sorumlusu Sandra Polaski, Uluslararası Çalışma Örgütü Direktör Yardımcısı Olli Rehn, Avrupa Finans ve Vergilendirmeden Sorumlu Komisyon Üyesi Peter Praet, Avrupa Merkez Bankası Ekonomi Başkanı Jean Claude Trichet, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Emma Marcegaglia , Avrupa İşleri Başkanı Angel Sara Gurria.

Real Ekonomi, Maithreyi Seetharaman’ın sunumu ve Geovanni Magi’nin yorumlarıyla bu sezon son kez Euronews ekranlarında…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber