Pazar, Temmuz 21

Türkiye’de ilk ve tek! İnsanlar için “yedek parça” üretiyorlar

Kafatası, göğüs kafesi, çene, omurga… Ekol TV Ana Haber’in haberine göre, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıbbi Tasarım Merkezi’nde insanlara yönelik yedek parçalar üretiliyor. Bu merkez, terör, afet, araba kazası, ateşli silah yaralanması gibi nedenlerle yaralanan, vücudunda kısmi kemik kaybı olan veya kanser veya diğer hastalıklar nedeniyle ameliyat sonrası kemik dokusunun bir kısmı alınan kişilere yöneliktir. doktorlarının rehberliğinde.

3D YAZICILARLA MODELLENMİŞTİR

Buradaki implantlar ilk olarak 3 boyutlu yazıcılarla modelleniyor. Hemen ardından doktordan alınan onayın ardından 3 boyutlu yazıcılarla tekrar titanyumdan üretilip hastaya bu şekilde aktarılıyor.

BÜYÜK KAYIPLAR İÇİN YAPILMIŞTIR

Ekran görüntüsü 2024-07-09 074237

Gülhane METÜM Müdürü Prof. Dr. Simel Ayyıldız, “Bahsettiğimiz tedaviler rutin olarak yapılmıyor, yani yapılamıyor, yani büyük kayıpları temsil ediyor. Ya da yaşamsal durumu etkileyen parçalar tasarlayıp üretiyoruz. Hastanın tomografisinden alınan verilere göre vücudun diğer bölgeleri tarafından üç boyutlu olarak tamamlanamıyor.

Ekran görüntüsü 2024-07-09 074133

Hastanın beyin cerrahisi, ortopedi, plastik cerrahi, göğüs cerrahisi gibi konusunda yetkin kliniklerdeki doktorları bu tedaviyi öncelikle önermelidir. Projenin eksik kısmının nasıl ve hangi parça ile tamamlanacağını belirlemek için her hastayla ayrı ayrı çalışıyoruz ve öncelikle sanal ortamda tamamlıyoruz” dedi.

Ekran görüntüsü 2024-07-09 074315

SBÜ Rektörü Prof. Prof. şu ana kadar 13 yıl geçti.” Şunları beyan etti:

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Son dakika |  Ayrıca bir güzellik merkezi de var!  Fenomen Neslim Güngen eşiyle birlikte tutuklandıSon dakika | Ayrıca bir güzellik merkezi de var! Fenomen Neslim Güngen eşiyle birlikte tutuklandı
Bu şehirlerde yaşayanların dikkatine!  8 ile alarm geldiBu şehirlerde yaşayanların dikkatine! 8 ile alarm geldi
Ersan Şen ağzını açtığına bile pişman olduErsan Şen ağzını açtığına bile pişman oldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber