Pazar, Temmuz 21

Yunan ekonomisinde neler oluyor? | Euronews

Reel Ekonomi bu hafta Atina’da… Orta ve uzun vadede Yunanistan ekonomisini iyileştireceğini iddia eden yeni hükümet bu zorlu yolda ne yapacak?

Yunanistan ekonomik krizi 2009 yılında biriken borçlardan kaynaklandı.

Kemer sıkma politikaları ve vergi artışları üçlü koalisyonun yaşadığı ilk ekonomik kriz oldu. Ardından Avrupa Finansal İstikrar Fonu’ndan 109 milyar euroluk yardım geldi. Yunanistan borçlarının yarısının silinmesini istedi. Ancak bu çıkmaz ülkeyi yeni seçimlere sürükledi.
Yunanistan, 130 milyar avroluk dördüncü yardım paketini büyük tepkiyle kabul etti. Ancak vergiler arttı ve emekli maaşları kesildi.
Bir yılda iki seçim yapıldı. Yunanistan, devam eden kemer sıkma politikasıyla borçlarını ödemeye devam etti.

Ancak kemer sıkma karşıtı Syriza partisi Avrupa seçimlerini kazandı. Cumhurbaşkanı seçilemeyen ülkede Ocak 2015’te erken seçim yapıldı.
Syriza partisi bir kez daha kazandı.

Yunanistan’da işsizlik maaşı alan çok sayıda aile var. Aylık gelirleri sadece 200 euro.

Dina Ginala, işsiz kadın: ‘Çalışan olarak çalışsanız bile artık uzun deneyim ve yüksek lisans derecesi gerektiriyor.’

İşçi Serafim Tselepis: ‘İki yıl iş aradım ama bulamadım. Altı aydır gıda distribütörlüğü yapıyorum. Haftada 3-4 kez, günde 4 saat çalışıyorum. Aldığım ücret saat başına üç avro…’

Yunanistan’ın en büyük sorunu yeni reformların üretimi ve rekabeti kağıt üzerinde bırakması. Ancak Hollanda’dan yeni gelen ve ülkenin en iyi şaraplarını ürettiğini iddia eden Nikos, Yunanlıların bunu değiştireceğine inanıyor.

Şirket sahibi Nikos Kavounis: ‘Yunanistan bahane üretmeyi bırakmalı ve insanlar sonuçlara ulaşmak için birlikte çalışmalı.

Yeni Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Yorgos Stathakis nakliye, ulaştırma ve turizmden sorumlu. Kendisine işteki ilk 100 gününde kendini geliştirmek için neler yapacağını, bunu nasıl yapacağını soruyoruz.

Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Giorgos Stathakis: ‘Öncelikle ilk 100 günde altyapı çalışmalarına devam edecek kalkınma kurumlarını oluşturacağız. Daha sonra borç batağında kalan orta ve küçük işletmelerin ekonomik büyümeye devam edebilmeleri için hayatta kalmalarına yardımcı olacağız.’

‘Ülkenin yönetimini ve kredi kurumlarını etkileyen iki önemli reform daha var. Şu anda Yunanistan’ın ekonomik büyümesi için gereken her şeyi yapmaya çalışıyoruz.”

Maithreyi, euronews: ‘Bu tam olarak aradığımız şey. Peki bunu nasıl başarmayı planlıyorsunuz?’

Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Giorgos Stathakis: ‘Genel olarak ücretleri artırma sözü vermedik ama asgari ücret konusu çok önemli. Bu özel sektör için geçerlidir ve ek vergi maliyetine yol açmaz. “Özel sektör asgari ücretin yalnızca yüzde 8’ini ödüyor.”

euronews: Maithreyi: “Özel sektörü dışlamak riskli değil mi?”

Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Giorgos Stathakis: ‘Yunan Sanayi Birliği ve iş dünyasıyla bu konuda anlaşmaya vardık. Ülkenin bazı yerlerinde durum biraz farklı olduğundan orada bayındırlık işleri ve devlet destekleri vardı. Denizcilik ve turizm sektöründe bürokrasinin azaltılması için bazı düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Yunanistan’da yeni yatırımları teşvik edecek bir yasa yok ama bu yasayı çıkaracağız. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ve yabancı yatırımcıların işlerini kolaylaştıracak kamu reformları da düzenliyoruz.”

Maithreyi, euronews: ‘Kredi kurumlarının bunu dikkate alacağını mı düşünüyorsunuz?’

Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Giorgos Stathakis: “Zaman bizim lehimize çünkü vatandaşlar Syriza’nın Yunanistan’ı değiştireceğine inanıyor.”

Yunanistan Ocak seçimlerinden bu yana hareket halinde. Seçim yarışını kazanan yeni Yunan hükümeti, en büyük krediyi aldığı kurumlar olan Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Komisyonu ve IMF’ye olan borcunu yeniden yapılandırıyor. Syriza partisi kendisini birlikten izole etmeyeceğini ancak ekonomik büyüme için bir fırsat istediğini söylüyor.

Herkes borçların yeniden yapılandırılmasından bahsediyor. Ancak kimse Yunanistan’ın uzun vadeli büyüme planındaki riskleri görmüyor.

euronews Giovanni Magi: ‘Yunan hükümeti Avrupa’daki bazı yasaları değiştirmek için akademik camiayla görüşmelerde bulundu. “Bu toplantılar reform paketi ile büyüme arasındaki dengeye odaklanıyor.”

Prof., Avrupa ve ülke çapında ekonomik büyüme konusunda uzmandır. Dr. Plutarco Sakellaris’e Yunanistan’ın neye ihtiyacı olduğunu sorduk:

Profesör. Dr. Plutarchos Sakellaris, Ekonomi ve İşletme Bölümü, Atina Üniversitesi:
“Yunan ekonomisinin üretim kapasitesini artıran, kamu sektöründe reform yapan, ülkeye gelir sağlayan özel sektörü bürokrasi ağırlığı altında sıkıştırmadan yatırımlara yönlendiren, ülkeyi daha iyiye ve daha iyiye götüren bir politika izlenmelidir. Daha istikrarlı bir pozisyon.”

euronews Giovanni Magi: ‘Yunanistan ve diğer Avrupa ülkeleri ekonomik büyüme konusunda aynı vizyona mı sahip?’

Profesör. Dr Plutarchos Sakellaris, Ekonomi ve İşletme Bölümü, Atina Üniversitesi: ‘Her iki segment de büyümeyi hedefliyor. Ancak vergi kesintileri ve mali düzenlemelerin kapsamı konusunda anlaşmazlıklar var.’

Maithreyi, euronews: ‘Şimdi Avrupa Merkez Bankası’ndan bahsedelim. Büyüme talebi artırır. Büyümeyi başaramıyorsanız talebi nasıl artırmayı planlıyorsunuz?’

Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Giorgos Stathakis: ‘Bu konu hakkında çok düşündük. Yunanistan’da büyüme mümkün. “Haziran ayına kadar Avrupalı ​​ortaklarımızla bir anlaşmaya varacağız ve ülke ekonomisinin 1 Temmuz’dan itibaren büyüyeceğinden oldukça eminiz.”

Maithreyi, euronews: “Yabancı yatırımcıların kendilerini daha güvende hissetmeleri için ne yapacaksınız?”

Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Giorgos Stathakis: ‘Su işleri ve altyapıyla ilgili özelleştirmeler artık devam etmeyecek. Uluslararası Para Fonu’na göre gücümüz, özelleştirme yoluyla 50 milyar avroluk finansman sağlamamızdır. Dört yıl içinde bunu 14 milyar 3 milyar euroya düşüreceğiz. Önceki hükümetin aldığı kararları sürdüreceğiz. Ekonominin büyümesi yabancı sermaye olmadan sağlanamaz. Yeni başlayan bu özelleştirme faaliyetini durdurmak istiyoruz.’

Maithreyi, euronews: “İş dünyası dostu bir hükümet misiniz?”

Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Giorgos Stathakis: ‘Avrupa yanlısı ve Avrupa yanlısı temel planımıza sadık kalacağız. “Aynı zamanda Çin gibi ekonomisi büyük ülkelerle de ilişkilere açık olacağız.”

Maithreyi, euronews: “Ya Rusya?”

Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Giorgos Stathakis: ‘Gerginliğin azalmasını bekleyeceğiz. Rusya bizim için her zaman iyi bir ticaret ortağı olmuştur.”

euronews: Maithreyi: ‘Uzun süre hizmet edeceğinizi düşünüyor musunuz?’

Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Giorgos Stathakis: ‘İnsanlar Yunanistan’da değişim görmek istiyor. “Yoksulluk sınırında yaşayan ailelerin üçte birinin refah seviyesini yükselterek ülkeye katkı sağlamayı hedefliyoruz, bu konuda da başarılı olacağımızı umuyorum.”

Maithreyi, euronews: “Sayın Bakan, biz de öyle umuyoruz, zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber